zpět na nadrazenou stránku

Péče o pokožku děťátka


Jak se starat o dětskou pokožku?

Ošetřování jemné dětské pokožky je důležitým faktorem ovlivňujícím spokojenost i zdraví našich nejmenších. Jestliže hledáte informace související s touto tématikou, odpovědi na otázky, jak často a čím miminko umývat a natírat, přinášíme vám pár rad, jak se starat o hygienu novorozence a zmíníme se i o tom, co nezanedbat a jak postupovat v případě problémů.  Odměnou za správnou péči  vám bude jemná pokožka děťátka a ruku v ruce s tím i jeho spokojenost. 

Pokožka novorozence i kojence je daleko méně odolná vůči nepříznivým venkovním vlivům než je tomu u větších dětí či dospělých. Povrchová vrstva jemné dětské pokožky je tenčí, velmi propustná a také funkce mazových žláz a termoregulace ještě nejsou dostatečně vyvinuté. Kojenci a batolata už mají vyvinutou horní vrstvu kůže, která jim (stejně jako nám dospělým) neustále rohovatí, odmírá a odlupuje se, ale  ochranný film se jim ještě netvoří a propustnost kůže je vyšší než u starších dětí a dospělých. Proto vyžaduje speciální péči, která jí přiměřeně ochrání a nenaruší její ochranný plášť.

Spodní vrstva kůže novorozence a kojence – škára – váže, ale také ztrácí velké množství vody. Spojení mezi pokožkou a škárou ještě není dostatečně vyvinuté, takže imunologická obranyschopnost je slabší, než u starších dětí. Jak tedy chránit a jak se správně starat o jemnou pokožku svého miminka? Správnou volbou kosmetických přípravků a pravidelnou péčí.