zpět na nadrazenou stránku

Starostlivosť o detský zadoček


Snad každý zná okřídlené sousloví „pokožka jemná jako dětská prdelka“. Není to jen otřepaná věta, ale holá pravda.
Dětská pokožka je na zadečku jemňounká a citlivá. Přesto je právě tato část dětského tělíčka nejvíc namáhaná, především v místech kontaktu s plenkou. Denně musí několikrát odolávat podráždění způsobenému stolicí a močí. Abyste předešli možnému podráždění a zánětům, je nutné se o tuto část pokožky miminka starat se zvýšenou pozorností a používat vhodné přípravky na její ochranu.

Opruzeniny

Jemná pokožka novorozenců je mimořádně citlivá a náchylná na opruzeniny. Ty se vyskytují především na místech, kde je vlhko a teplo – tzn. v plenkové oblasti, v rýze na krku, v podpaží a v záhybech končetin. Abychom se vyhnuli této nepříjemnosti, je potřeba pokožku v těchto místech vždy pořádně očistit a pečlivě ošetřit některým ochranným kosmetickým přípravkem. K tomuto účelu je vhodná například dětská mast s obsahem rybího tuku, nebo dětské krémy s obsahem oxidu zinečnatého (odborně se nazývá pasta) a jiných účinných protizánětlivých a hojení podporujících přísad. Pokožku od zbytků stolice nejlépe očistíme slunečnicovým olejem, dětskými olejíčky nebo speciálními vlhčenými ubrousky, určenými právě pro tento účel.

Náš tip:

Pokožku v oblasti plenek ošetřujte při každém přebalování, ostatní záhyby vždy alespoň večer po koupeli.

Zásyp 

Používání zásypů při péči o pokožku novorozenců a kojenců nedoporučujeme. Při manipulaci se zásypem totiž hrozí velmi nebezpečné vdechnutí částeček pudru do plic děťátka. Zásyp navíc může v záhybech vytvářet žmolky, které pokožku v plenkách dráždí.