Časté koupání – ano či ne?
Otázka frekvence koupání miminka trápí mnoho čerstvých rodičů. Rady babiček jsou jednoznačné – vykoupejte miminko každý večer. V současnosti se od tohoto trendu upouští a odborníci doporučují koupat nejmenší děti každý druhý den či třikrát do týdne. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 33 °C a koupel by měla trvat přibližně 10 minut.
Je důležité si uvědomit, že pokožka kojence musí v místech kontaktu s plenkou odolávat opakovanému dráždění stolicí, močí, ale i faktu, že plenkové kalhotky jsou často neprodyšné a tak zde vzniká ideální prostředí k šíření zánětů, podráždění nebo infekcí. Celou situaci navíc nechtěně zhoršujeme i častým koupáním a mytím miminka, nebo i zbytečným používáním velkého množství kosmetických přípravků bez toho, abychom si zjistili něco víc o jejich přesné funkci, k čemu jsou určené a co obsahují.
Jaké přípravky zvolit?
Vybrat si ze široké nabídky kosmetických přípravků pro děti není až tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. S ohledem na jemnost a náročnost jemné dětské pokožky je důležití se zaměřit hlavně na tyto faktory:
- ochranná schopnost přípravku
- zachování přirozené hydratace a vláčnosti pokožky
- umožnění volného dýchání kůže
- protizánětlivé působení
- zda je bez obsahu alergizujících složek
Kůže má schopnost udržovat tělesnou čistotu tzv. procesem samočištění, v dnešní moderní době však člověk vyžaduje o hodně vyšší stupeň čistoty, než tomu bylo v minulosti. Proto je důležité vybírat takové přípravky, které tuto schopnost kůže nepotlačí, ale podpoří a navíc ji i vyživí.
Mýdla
Čistící vlastnosti vody je možné podpořit za pomocí kombinace s povrchově aktivními látkami. Hlavním zástupcem této skupiny jsou mýdla, která používáme ze všech kosmetických prostředků nejčastěji.
A protože používáním mýdel narušujeme přirozený ochranný film kůže, je důležité vybírat je pro pokožku novorozenců a kojenců opravdu velmi pečlivě. Volte neutrální nebo kyselá dětská mýdla, která po použití napomáhají k rychlejší regeneraci ochranného filmu pokožky. Vhodné mýdlo musí obsahovat tukovou a hydratační složku. Z účinných ošetřujících přísad je vhodný například glycerin, lecitin, vitamin E a panthenol. Tyto látky mají na pokožku změkčující, uklidňující a hojivý účinek.
Náš tip:
U některých novorozenců pozorujeme zvlášť v prvních dnech po porodu zvýšené olupování povrchu pokožky. V takovýchto případech je vhodné používat mýdlo při koupeli jen každý druhý den a umývat s ním pouze vybraná místa jako je oblast pod plenkami, rýhu na krku, ručičky a nožičky.
Olejíčky, pleťová mléka
U kojenců se vyhněte používání pěny do koupele, která citlivou dětskou pokožku příliš vysušuje a citlivější děti může dráždit. Jestliže pozorujete u miminek po koupání vysušenou pokožku, v prvních 4 – 6 týdnech po porodu ji potírejte slunečnicovým olejem. Většina kojenců dobře snáší i natírání pleťovými mléky s přísadou vitaminů, panthenolu nebo rostlinných výtažků.
Jestliže vaše dítě trpí atopickým ekzémem nebo má (i přes pravidelné používání pleťového mléka) suchou pokožku, omezte koupání na maximálně 3krát týdně. Jestliže je dítě zdravé, bez kožních problémů, každovečerní koupání má spíš rituální charakter a děťátku dává signál, že je čas jít do postýlky. Po koupeli následují už jen klidové aktivity jako je čtení knížky nebo vyprávění pohádek – činnosti, které miminko uspí.