zpět na nadrazenou stránku

Bezpečná dětská kosmetika


Každá máma chce pro svoje dítě jen to nejlepší. Ve světě plném lákavých obalů, barev a vůní je lehké podlehnout něčemu neověřenému, nebo plnému chemických látek. A proč je tak důležité dbát na výběr kosmetiky vhodné pro naše nejmenší?

Pokožka nám slouží jako přirozený ochranný štít. Nepřeberné množství venkovních i vnitřních vlivů se však může spolupodílet na jejím podráždění, které v konečném důsledku mohou dokonce způsobit až její trvalé poškození v dospělosti. 

Vyrobit kosmetiku pro vaše děťátko, která obsahuje jen zdraví prospěšné látky a neobsahuje zdraví škodlivé složky je proto velmi důležité. Důkladná péče a používání vhodných kosmetických a pracích prostředků je alfou a omegou zdravé pokožky každého dítěte. 

Zorientovat se v tom, co nemá kosmetika obsahovat, a pokud určité látky obsahuje – co vlastně způsobují, může být poměrně náročné. Při hledání vhodné značky se proto rozhodně zaměřte na to, jaké látky byly použité při výrobě kosmetických produktů, pro které se rozhodujete.

Co by kosmetika pro vaše děťátko rozhodně neměla obsahovat?

Kosmetika (složky, které mohou škodit zdraví i životnímu prostředí):

- Parabeny
- Parafínové uhlovodíky
- Syntetická barviva

Prací prostředky tzv. detergenty (složky pracích prostředků, které mohou škodit zdraví i životnímu prostředí):

- Bělidla
- Fosfáty

Stručné vysvětlení uvedených složek:

Parabeny

Jsou konzervační látky, které se získávají z ropy. Kosmetický průmysl je využívá kvůli zamezení růstu bakterií v kosmetických přípravcích, a také k prodloužení jejich životnosti. 

Nejpoužívanější parabeny: methylparaben, ethylparaben, propylparaben a buthylparaben.

Všechny tyto konzervanty prodlužují trvanlivost výrobku až na tři roky a tak pomáhají zachovat jejich čerstvost a použitelnost.

Vliv parabenů na organizmus:
Vědecké studie naznačují, že parabeny mají významně negativní vliv na naše tělo. Při kontaktu s pokožkou mohou způsobit alergické reakce a kožní vyrážky. Příznaky podráždění jsou: začervenání, svrbění, opuchnutí a tvorba puchýřků. Navíc tyto malé molekuly velmi snadno pronikají přes pokožku a mohou tak narušit hormonální rovnováhu dětského organizmu. 

Parafinické uhlovodíky

Jsou to látky, které se získávají destilací ropy. Ve velké míře se používají v běžných kosmetických výrobcích, včetně dětských olejíčků a tělových mlék. Na pokožce pak vytváří mastný film, což na začátku užívání zanechává příjemný pocit hebkosti. 

Vliv prarafinických uhlovodíků na organizmus:
Kvalita pleti se při používání kosmetiky s obsahem parafinických uhlovodíků zhoršuje, kožní póry se ucpávají, čímž se znemožňuje přirozené dýchání pokožky a její pocení. V produktech, které nejsou dostatečně čisté, mohou kontaminanty z procesu rafinace vyvolat nežádoucí komedogenní účinky.

Syntetická barviva

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru kosmetických výrobků je jejich atraktivita. Spotřebitel posuzuje, nejen jak produkt vypadá, ale také to jakou má barvu i samotný obal. Úlohou umělých barviv je udělat produkt atraktivním a lákavým pro spotřebitele. Co na to však „říká“ náš organizmus?

Vliv syntetických barviv na organizmus:
Přes podrážděnou pokožku se barviva dostávají přímo do naší krve a mohou nám způsobit poruchu pozornosti nebo vyvolat alergické reakce.

Bělidla 

Jejich úloha v pracích prostředcích je jasná: zabezpečit zářivě bílou barvu prádla. Tyto složky však nemají nic společného s čistotou prádla, jde jen o optický efekt (lom světla na tkanině). Výsledkem je lepší vzhled prádla, avšak za cenu reálného chemického nebezpečí vůči našemu organizmu.

Vliv bělidel na organizmus:
Bělidla mohou na pokožku působit dráždivě a vyvolávat nepříjemné alergické reakce. Prokázalo se, že tyto látky jsou navíc i velmi jedovaté pro vodní organizmy, takže používáním pracích prostředků s obsahem bělidel škodíme nejen své pokožce, ale v konečném důsledku také přírodě.

Fosfáty 

Chemické látky, které snižují tvrdost vody a zefektivňují působení čisticích složek – tenzidů. Jejich hlavním úkolem zabránit zpětnému usazování odplavených nečistot na prádle v průběhu praní. 

Vliv fosfátů na životní prostředí:
Po uvolnění do životního prostředí fosfáty stimulují růst některých rostlin, jako například jedovatých sinic, což má za následek nerovnováhu ekosystému. Pokud vám není lhostejná ekologie a vliv chemie na životní prostředí, vyhněte se používání pracích prostředků s obsahem fosfátů.

Věříme, že žádné matce není lhostejné zdraví jejího děťátka ani to, jak přistupuje k životnímu prostředí, proto si vybírejte produkty, které použijete při péči o vaše nejmenší, velmi důkladně. 

Jemná dětská pokožka potřebuje také jemnou péči. BUPI to ví, a proto žádný z našich produktů neobsahuje výše uvedené látky škodící životnímu prostředí nebo organizmu vašeho děťátka.